Milyen típusú LED chipek léteznek

Bevezetés a LED technológiába

Az elektromos energiával való világítás nem új ötlet — mindannyiunk kezében volt már klasszikus izzó, amelynek technológiája több mint 120 éves. Ezeknek a wolframszálas izzóknak a nagy hátránya az alacsony hatékonyság, amely kb. 5%. Ez azt jelenti, hogy például egy 100W izzó körülbelül 95W hőt és csak 5W fényt termel.

A világítás következő forradalma a LED chipek. A modern LED-ek 50–60% hatékonyságot érnek el, ami azt jelenti, hogy ugyanolyan fényerősséghez körülbelül tizedannyi energiát fogyasztanak, mint a hagyományos izzók. Ezáltal jelentős mennyiségű áramot takaríthat meg anélkül, hogy a fényerő csökkenne.

A LED technológiát gyorsan átvették a növénytermesztők is, például growboxokban. A speciális növényi LED világítás lehetővé teszi a diódák kialakítása révén a fény spektrumának célzott beállítását, ami jelentősen növeli a növekedés hatékonyságát.

Technológiák a maximális hatékonyságért

A leggyakoribb konstrukciós elv több csoport LED dióda használata különböző hullámhosszakkal. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy csak azokat a fény színeket állítsa elő (különösen piros, kék, rózsaszín és infravörös), amelyekre a növények valóban szükségesek az optimális fotoszintézishez. Például az LMG600 világítás.

A másik lehetőség a teljes spektrumú fehér LED chipek, amelyek megpróbálják a lehető legélethűbben utánozni a napfényt. Az alap színeken kívül zöld és más spektrális összetevőket is tartalmaznak, így a végeredmény fehér fényű és kellemes az emberi szemnek. Ilyen világítást találhat például az SANSI márkájú izzóknál.

Mindkét módszer SMD chipeket használ (Surface Mounted Diode), amelyek ma a legelterjedtebb LED típusok a piacon. Kis méretük miatt alkalmasak rugalmas LED szalagokhoz is, és hosszú élettartammal rendelkeznek – általában több mint 50 000 óra.
Néhány fényforrás COB (Chip-on-board) technológiával készül, amely több tucat vagy akár száz LED dióda egy nagy chippé való összevonását jelenti. Ennek az eljárásnak az előnye a kedvező ár és kompakt méret. A COB chipnek van egy hátránya: alacsony sugárzási szög, ezért minden lámpánkat üveg lencsével</strong látjuk el, amely a kibocsátott fényt 120°-os szögben szórja szét. Például a GROW reflektor.
A legegyszerűbb és legkönnyebben felismerhető dizájn a DIP diódák hengeres kivitelben, két lábbal a panelhez forrasztáshoz. Ma már csak ott használják, ahol a dióda burkolatának kopásállónak kell lennie, például jelzőfényeknél vagy infravörös távirányítók adójaként.
HPLED (High-Power LED) konstrukcióját tekintve hasonló a DIP diódákhoz, de teljesítménye elegendő a közvetlen világításhoz. Főként kézi zseblámpákban használják.
Az utolsó nagy kategória a Filament diódák. Műszakilag hasonlóak a COB chipekhez, de elrendezésük a klasszikus izzó szálait utánozza, ahogy a bevezetőben említettük.