LED technológiák növénytermesztéshez

Mindenki tudja, hogy a növények fény nélkül elpusztulnak, és ha kevés a fény, az sem jó. Sokszor a kisebb termesztők sem boldogulnak csak a napfénnyel, ezért van itt az LED technológia!

Nemrég még ez a technológia csak elektronikai eszközök működésének ellenőrzésére szolgált. Az „LED-ek” azonban gyors fejlődésen mentek keresztül, és ma már főszerepet töltenek be a világításban, különösen a környezetvédelem érdekében.

Miért érdemes LED technológiával termeszteni?

Az LED lámpák alapvető tulajdonsága, hogy különböző chipek (diódák) kombinálásával bármilyen fény-spektrumot elő tudnak állítani és dinamikusan változtatni. Mivel minden növény más-más fényviszonyokat igényel, az LED fények hatalmas előnyt jelentenek. A kibocsátott fény spektruma szabadon igazítható az adott növény igényeihez.

Először is meg kell értenünk, mit is jelent a „fény”. A fény az elektromágneses sugárzás egy része, ahol a nagyobb frekvencia rövidebb hullámhosszat jelent. Például a vörös fény hullámhossza 620–750 nm, frekvenciája 500 THz, míg a látható spektrum másik végén a kék fény 450–475 nm hullámhosszú és 730 THz frekvenciájú.

fény hullámhossza led-hez

Mindent, amit a szemünkkel színként látunk (vagy pigmentként), a fény vagy visszaver, vagy elnyel. A növények növekedéséhez legfontosabb a klorofill A és B. Mindkettő elnyeli a fényt a hullámhosszon, amely megfelel a kék és piros színnek. Például a zöld fényt szinte egyáltalán nem nyelik el (vagy csak minimálisan), mert a növény azt tökéletesen visszaveri (ez az oka annak, hogy a növények zöldek — a zöld fényt a többi hullámhosszhoz képest nem tudják elnyelni).
hatékony hullámhosszok a fotoszintézishez

Fehér vagy többspektrumú fény a növénytermesztéshez?

Elvileg a növényeknek adott fény lehetne fehér (minden hullámhosszal kb. 390–700 nm között), de ez nem lenne olyan hatékony. A klasszikus fehér világítás csak minimális mértékben tartalmazza a növekedéshez ideális hullámhosszt, vagy más hullámhosszok rovására, ezért ugyanolyan hatás eléréséhez hosszabb ideig kellene világítani.

A növények a természetes fehér (nappali) fényből csak kb. 20%-ot tudnak hasznosítani. Ha csak a növények által legjobban használt spektrumot (vörös és kék) használjuk világításra, ezzel akár 80%-kal növelhetjük a világítás hatékonyságát.